DELL Precision kontra Apple MacBook Pro

1

DELL Precision kontra Apple MacBook Pro

Duży wybór często jest problemem...

Wybór idealnego laptopa to dla wielu osób duże wyzwanie, niezależnie od tego czy szukamy sprzętu do domu czy pracy - spędzając niekiedy godziny zastanawiamy się co będzie dla nas najlepsze. Dla jednych priorytetem jest wyświetlacz, dla innych moc sprzętu, a jeszcze innych możliwości rozbudowy, wygląd czy cena. W poniższym artykule porównamy mobilne stacje robocze dwóch renomowanych producentów: Apple oraz DELL.
Widzieć więcej, to móc więcej

W mobilnych stacjach roboczych jakość ekranu jest bardzo istotnym kryterium - w końcu to on w ogromnej mierze wpływa na komfort pracy. Poza wygodą pozostaje również kwestia techniczna jaką jest poprawne odwzorowanie barw - dla przykładu, artysta projektujący grafikę przeznaczoną do druku powinien mieć pewność, że zastosowane przez niego kolory będą poprawnie odwzorowane.

Stacja DELL Precision 5750 posiada opcjonalny, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości UHD+ (3840x2400) (266,37 PPI), zapewnia on gamę barw 100% sRGB. W przypadku ekranu MacBook Pro 16 jest to maksymalnie 3072x1920 (226,42 PPI), nie obsługuje on dotyku i zapewnia gamę na poziomie 99% DCI-P3. Im większy współczynnik PPI (pixel per inch) tym bardziej szczegółowy oraz bogaty w detale obraz zostanie wyświetlony.

Laptopy Apple MacBook posiadają wbudowany tryb nocny, obniżający emisję światła niebieskiego - tryb ten pozwala na dostosowanie wyświetlanych kolorów tylko w cieplejszym końcu spektrum barw. Stacje DELL Precision sprzętowo wspierają ograniczenie emisji światła niebieskiego (funkcja ComfortView Plus) zachowując przy tym pełny zakres barw Adobe sRGB.

Bardziej spersonalizowany, bardziej Twój

Przy wyborze odpowiedniej stacji roboczej kluczową kwestią jest moc i jakość zainstalowanych w sprzęcie komponentów, ale również możliwość ich konfiguracji. W przypadku MacBooka Pro 16 (uwzględniając kolor, procesor, pamięć RAM, dysk i grafikę) możemy skonfigurować go na około 192 sposoby. Dla stacji Precision 5750 (biorąc pod uwagę procesor, system, kartę graficzną, pamięć RAM, dwa dyski SSD oraz ekran) możemy skonfigurować system na około 32 000 sposobów.

Wydajne i energooszczędne procesory

W stacjach DELL Precision znajdziemy procesory 10-tej generacji firmy Intel: i5, i7, i9, a także procesory Xeon W. Dostępne procesory z rodziny Intel Core są - zoptymalizowanymi pod komputery mobilne - wersjami o wysokiej wydajności (końcówka “H” w nazwie modelu). Ponadto, obsługują one wysoko taktowane kości pamięci operacyjnej RAM (2933 MHz) oraz posiadają zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics dla 10-tej generacji procesorów - dzięki tym cechom, każdy z dostępnych wariantów zapewni nam najwyższą w swojej klasie moc obliczeniową, a praca oraz codzienne użytkowanie laptopa będzie płynne i przyjemne.

W przypadku MacBooka Pro 16 (reklamowanego, jako najmocniejszy od firmy Apple), również mamy do wyboru procesory Intela - maksymalnie Intel Core i9 o taktowaniu bazowym 2,4 GHz (Turbo Boost do 5,00 GHz), z ośmioma rdzeniami i 16 MB współdzielonej pamięci podręcznej. Bez wątpienia jest to wydajny procesor, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że procesory te są starszej, tj. dziewiątej generacji. Co to oznacza? Oprócz subtelnych różnic w taktowaniu poszczególnych modeli i starszym oprogramowaniu, obsługują one niżej taktowane kości pamięci RAM (maksymalnie 2666 MHz) oraz posiadają mniej wydajną wersję zintegrowanej grafiki Intel UHD Graphics dla 9-tej generacji procesorów.

Poniżej prezentujemy pełną listę dostępnych procesorów dla rozwiązań obu firm w wybranych modelach:
Marka DELL Precision 5750/5550 Apple Macbook Pro 16
Model
 • Intel Core i5-10400H, 4R/8W 2,6-4,6 GHz (45W)
 • Intel Core i7-10750H, 6R/12W 2,6-5,0 GHz (45W)
 • Intel Core i7-10850H, 6R/12W 2,7-5,1 GHz (45W)
 • Intel Core i7-10875H, 8R/16W 2,3-5,1 GHz (45W)
 • Intel Core i9-10885H, 8R/16W 2,4-5,3 GHz (45W)
 • Intel Xeon W-10855M, 6R/12W 2,8-5,1 GHz (45W)
 • Intel Xeon W-10885M, 8R/12W 2,4-5,3 GHz (45W)
 • Intel Core i7, 6R 2,6-4,5 GHz
 • Intel Core i9, 8R 2,3-4,8 GHz
 • Intel Core i9, 8R 2,4-5,0 GHz
Generacja 10 generacja 9 generacja
Dane - czy na MacBooku zapiszemy ich więcej?

Ciężko mówić o przewadze któregokolwiek z laptopów pod względem jakości zainstalowanych modułów pamięci RAM oraz dysków SSD, natomiast warto zwrócić uwagę na fakt, że firma DELL prowadzi zdecydowanie bardziej przyjazną politykę względem swoich klientów, pozwalając im konfigurować te podzespoły wedle woli.

Stacje robocze Precision posiadają dwa sloty SODIMM, z których każdy obsługuje moduły pamięci typu DDR4, taktowane w 2933 MHz, o pojemności od 4 GB do 32 GB. Dzięki temu, sami możemy wybrać jaka pojemność pamięci operacyjnej nam wystarczy, a w przyszłości pozostaje nam zawsze możliwość rozbudowy. W notebookach firmy Apple, każdy sprzęt wychodząc z fabryki posiada pamięć RAM wlutowaną w płytę główną i brak w nich jakichkolwiek slotów SODIMM, przez co rozbudowa tego komponentu w MacBookach jest niemożliwa.

Podobnie sytuacja wygląda w kwestii dysków SSD - zdecydowana większość modeli z serii DELL Precision posiada dwa gniazda M.2 na dyski typu PCIe NVMe. W razie konieczności zawsze możemy dodać drugi dysk, który sami sobie wybierzemy, w zależności od naszych preferencji. MacBook Pro nie daje nam takich możliwości, przez co korzystać możemy wyłącznie z jednego dysku (db nawet 8TB), a sama wymiana podstawowego dysku w przypadku awarii, bądź też chęci zainstalowania lepszego zamiennika jest mocno problematyczna.

Warto również dodać, że w wybranych modelach DELL Precision (np. Precision 5550), możliwy jest montaż kości RAM typu ECC (wyposażonych w system kodowania korekcyjnego), dzięki czemu możemy liczyć na niezawodność i większą stabilność wybranego przez nas rozwiązania. Jest to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy na swoim sprzęcie wykonują ważną pracę i nie chcą podejmować żadnego ryzyka. Firma Apple natomiast, oferuje rozwiązania typowo konsumenckie, nie dając użytkownikom możliwości dodatkowych zabezpieczeń.
NVIDIA, a może AMD?

Zarówno notebooki DELL Precision, jak i Apple MacBook Pro mają w swojej ofercie dedykowane karty graficzne, dzięki szybciej i efektywniej będziemy mogli m.in. obrabiać zdjęcia, modelować oraz renderować złożone sceny 3D czy rekreacyjnie grać w gry wideo. Stacje robocze Precision wyposażone są w chipsety graficzne od firmy Nvidia, podczas gdy MacBooki posiadają karty graficzne od AMD. Wydajność tutaj zależy od poszczególnych modeli i warto wiedzieć przed zakupem, do czego dokładnie nasza karta graficzna będzie wykorzystywana.

Jeżeli mamy zamiar wykorzystywać nasz sprzęt do wymagających zadań obliczeniowych, warto zainteresować się modelami DELL Precision z kartami graficznymi z serii Quadro RTX, które zostały stworzone i zoptymalizowane pod tym kątem - posiadają one własne, dedykowane sterowniki, opracowane i usprawnione pod kątem programów dla profesjonalnych twórców, całą gamę certyfikatów (ISV) świadczących o ich gotowości do działania z danym programem i niezawodności, a dla ich użytkowników zapewniona jest bardziej zaawansowana obsługa oraz pomoc w przypadku awarii.

Porty i złącza - gdzie podepniemy więcej komponentów?

W przypadku zaawansowanych stacji roboczych jakimi są DELL Precision oraz Apple MacBook Pro, ilość dostępnych portów ma duże znaczenie. Profesjonaliści, architekci i projektanci 3D prawie zawsze wspomagają się dodatkowymi urządzeniami jak myszka, manipulator 3D, stacja dokująca czy zewnętrzne monitory. Poniżej porównanie portów dostępnych w modelach obu producentów:
  Precision 5750 Precision 5550 MacBook Pro 16
USB 3.2 Gen 2 Type-C (TBT3) 4 3 4
Czytnik kart pamięci SD 1 1 0
Audio Combo Jack 1 1 1
Slot na linkę zabezpieczającą 1 1 0
*DELL Precision 5750/5550 zawiera w komplecie dodatkowy adapter DA200 posiadający port HDMI oraz USB-A.
Nie szata zdobi człowieka. Ale laptop już tak…

Bez wątpienia żyjemy w czasach, w których coraz większą uwagę zwraca się na wygląd i fizyczne parametry naszego sprzętu. Podczas gdy dla wielu osób, zawracanie sobie głowy takimi szczegółami nie ma żadnego znaczenia, warto pamiętać, że odpowiedni wybór może mieć wpływ na nasz komfort pracy i użytkowania - a czy nie to jest najważniejsze?

Na nasze szczęście, w tej kwestii zarówno DELL Precision, jak i MacBook Pro spełnią nasze oczekiwania. Notebooki od firmy DELL występują w 15- oraz 17-calowych wariantach z wąską ramką wokół matrycy, co oznacza, że szerokość naszego sprzętu nie powinna przekroczyć 38 cm, a głębokość 25 cm. Do tego, laptopy te wyróżniają się niezwykłą smukłością, jak na zainstalowane w środku komponenty - ich wysokość, w zależności od modelu, waha się od ~0,7 cm do ~1,3 cm. Natomiast maksymalna waga (uzależniona od wybranych komponentów), nie przekroczy 2,13 kg. Otrzymujemy więc niezwykle potężny sprzęt, zamknięty w zgrabnym, eleganckim designie, przy którym możemy pracować zarówno stacjonarnie, jak i w podróży, dzięki jego małej wadze.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku MacBooków - występują one co prawda w innych wariantach, niż typowe notebooki, a mianowicie w 13,3- oraz 16-calowym, ale również nadają się zarówno do pracy stacjonarnej, jak i mobilnej (choć wiele osób może uznać 13,3’’ za zbyt mały wyświetlacz do wykonywania codziennej pracy i będzie potrzebowała dodatkowego ekranu o większej matrycy). Szerokość i głębokość poszczególnych modeli waha się kolejno od ~30,5 cm / ~21,5 cm (w 13,3-calowych wariantach) do ~36 cm / ~24,5 cm (w 16-calowym wariancie). Wysokość za to prezentuje się już trochę gorzej w 13-calowych MacBookach, jako że wynosi kolejno 1,56 cm (dla MacBook Pro 13) oraz 1,61 cm (dla MacBook Air). Jest to słaby wynik, biorąc pod uwagę, że nie posiadają one dedykowanych kart graficznych - dla porównania, MacBook Pro 16, mimo dedykowanej karty graficznej jest tylko o 1 cm wyższy - z kolei 17-calowy DELL Precision 5750 ma wysokość 1,32 cm z tyłu laptopa i tylko 0,87 cm z przodu czyli mniej, niż 13,3-calowe MacBooki.

Jak widać, różnica w zagospodarowaniu przestrzeni wewnątrz sprzętu, wychodzi zdecydowanie na korzyść mobilnych stacji roboczych od firmy DELL. Poniżej prezentujemy tabelę z fizycznymi parametrami poszczególnych modeli:
  Szerokość Głębokość Wysokość Waga
 • Precision 5750
 • (17 calowy)
37,45 cm 24,81 cm 0,87 - 1,32 cm *2,13 kg
 • Precision 5550
 • (15 calowy)
34,44 cm 23,03 cm 0,77 - 1,17 cm *2,05 kg
 • MacBook Pro 16
 • (16 calowy)
35,79 cm 24,59 cm 1,62 cm *2,00 kg
 • MacBook Pro 13
 • (13,3 calowy)
30,41 cm 21,24 cm 1,56 cm *1,4 kg
*Waga może różnić się w zależności od wybranej konfiguracji.
System operacyjny, czyli co kto lubi

Macbook Pro posiada i wspiera tylko jeden, dumnie rozwijany przez Apple od lat system macOS. Mobilne stacje robocze z rodziny Precision posiadają pełne wsparcie dla systemów Windows 10, Ubuntu 18.04 oraz Red Hat Enterprise (tylko P5550). Oczywiście porównanie który system operacyjny będzie najlepszy wychodzi mocno poza zakres niniejszego artykułu, każdy musi tutaj zdefiniować i zweryfikować własne wymagania - zarówno te funkcjonalne jak i wizualne.

Cenisz długą i pewną gwarancję bezpośrednio od producenta?

Każde urządzenie jest podatne na awarie, w mniejszym lub większym stopniu - jeśli więc nasza praca jest uzależniona od poprawnego działania laptopa, warto upewnić się, że w razie problemu nasz sprzęt zostanie jak najszybciej naprawiony.

W przypadku MacBooka Pro producent oferuje nam domyślnie 12 miesięcy ograniczonej gwarancji. Aby podjąć akcję serwisową, należy zwrócić sprzęt do autoryzowanego serwisu - takie działanie wiąże się z utratą laptopa na okres nawet kilku tygodni. Apple w przypadku MacBooka Pro pozwala na rozszerzenie podstawowej gwarancji o dodatkowe dwa lata (poprzez tzw. AppleCare Protection Plan) za dodatkową opłatą.

Stacje DELL Precision podstawowo objęte są 36 miesięczną gwarancją typu Next Business Day (w tym 12 miesięcy ograniczonej gwarancji na baterię). W tego typu gwarancji akcja serwisowa jest podejmowana na miejscu u klienta (po zdalnej diagnozie) - ten sposób naprawy minimalizuje czas, podczas którego użytkownik pozostaje bez sprzętu. W przypadku mobilnych stacji roboczych DELL Precision, dostępnych jest kilka wariantów gwarancji; poniżej przedstawiamy ich podsumowanie:

DELL Next Business Day (Basic):

 • Wsparcie w zakresie sprzętu,
 • Obsługa 8x5 (8:00 - 17:00, dni robocze),
 • Naprawa na miejscu u klienta,
 • SupportAssist - oprogramowanie optymalizujące pracę komputera,
 • TechDirect - możliwość samoobsługowego zarządzania sprawami oraz wysyłki części.

DELL ProSupport:

 • Wszystko, co zawarte w podstawowej gwarancji DELL Next Business Day,
 • Wsparcie w zakresie oprogramowania,
 • Obsługa 24x7 (24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu),
 • Bezpośredni dostęp do regionalnych inżynierów DELL ProSupport,
 • Proaktywne wykrywanie, rozwiązywanie i informowanie o problemach,
 • Wczesne wykrywanie problemów z wydajnością sprzętu i oprogramowania.

DELL ProSupport Plus:

 • Wszystko, co zawarte w gwarancjach DELL Next Business Day oraz ProSupport,
 • Priorytetowy dostęp do regionalnych inżynierów DELL ProSupport,
 • Zdalna optymalizacja sprzętu (również BIOS oraz sterowniki),
 • Automatyczna predykcyjna detekcja problemów w celu zapobiegania awariom,
 • Service Account manager - historia pomocy technicznej oraz raporty,
 • Zachowanie dysku twardego po wymianie,
 • Ochrona przed przypadkowymi uszkodzeniami (zalanie, upadki, przepięcia).
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na koniec, powiemy sobie trochę więcej o pobocznych parametrach DELL Precision i Apple MacBook, na których nie wszyscy się skupiają, a jednak warto mieć je na uwadze. Pierwszą z nich jest pojemność baterii - nikt nie lubi być wiecznie zmuszany do ładowania swojego laptopa. MacBook Pro 16 jest w stanie pracować do 11 godzin na swojej baterii (według testów producenta, z października 2019 r.), podczas gdy w przypadku Precisiona 5750 jest to ponad 2 razy więcej, bo aż 23+ godziny! (według MobileMark 14 benchmarking).

Trzeba też pamiętać, że bateria jest komponentem eksploatacyjnym, co oznacza, że po pewnym czasie się zużywa i trzeba ją wymienić, aby zachować wymaganą wydajność. W ramach porównania, sprawdziliśmy koszt takiej wymiany u obu firm - w przypadku DELL Precision, koszt takiej baterii wynosi na ogół 150-400 zł. Możemy doliczyć do tego jeszcze koszt serwisu, natomiast każdy sprzęt od firmy DELL zawiera swój własny dokument obsługi serwisowej i bez problemu jesteśmy w stanie sami ją wymienić, podążając według instrukcji. W przypadku MacBooków polityka Apple zakłada, iż użytkownik powinien mieć jak najmniejszy dostęp do komponentów w sprzęcie, przez co samodzielna wymiana baterii jest praktycznie niemożliwa, a już na pewno niezgodna z warunkami gwarancji producenta. Aby ją wymienić, musimy to zrobić w serwisie, a koszt takiej usługi to 869 zł! (na dzień 28.05.2021 r.).

Kolejną ciekawą kwestią, którą można się zainteresować jest obsługa najnowszych technologii z zakresu optymalizacji AI, zastosowanych w laptopach, której MacBook Pro nie posiada. W przypadku DELL Precision, dostępną mamy wbudowaną optymalizację AI, która uczy się zachowania użytkownika, aby przygotować dla niego jak najlepsze doświadczenie, poprzez dostosowywanie wydajności sprzętu podczas pracy przy wymagających graficznie programach lub obszernych plikach. Dodatkowo pomaga tu fakt, że Precision od DELL posiada technologię pamięci RMT Pro (Reliable Memory Technology), dzięki czemu znacząco poprawiona zostaje stabilność systemu i wykrywanie błędów pamięci. Dzięki swojej transparentności softwaru, DELL może pochwalić się certyfikacją ISV, która gwarantuje najwyższą jakość działania i bezproblemowe korzystanie z aplikacji desktopowych.

Jeśli kogoś dziwi fakt obszernego rozwinięcia przez nas akapitów o sprzęcie od firmy DELL, w przeciwieństwie do Apple to już spieszymy z wyjaśnieniem, które jest bardzo proste - DELL udostępnia te informacje w swojej obszernej dokumentacji w wersji online, do której każda osoba ma zawsze bezproblemowy dostęp, podczas gdy szczegółowych informacji o sprzęcie Apple jest mało - większość wiedzy możemy czerpać wyłącznie z materiałów marketingowych, w których zawarte treści są mocno ogólnikowe.
Podsumowanie - ważniejsza jakość czy marka?

Jaki więc można wyciągnąć wniosek z naszego artykułu? Jako sklep specjalizujący się w rozwiązaniach bazujących na sprawdzonym, wydajnym i pewnym sprzęcie, który w dzisiejszych czasach coraz częściej jest fundamentem sprawnie działającego biznesu, nie moglibyśmy z czystym sumieniem polecić nikomu Notebooków MacBook, zamiast mobilnych stacji roboczych Precision.

Badając każdą kwestię z osobna, trudno znaleźć jakikolwiek obszar, w którym sprzęt od firmy Apple wyprzedzałby znacząco konkurencję, a wręcz niejednokrotnie pozostaje on w tyle. Gorszy wyświetlacz z większą emisją blue-light, starsza generacja procesorów, brak możliwości rozbudowy komponentów, krótsza żywotność baterii, brak optymalizacji AI i technologii wspomagających użytkowanie, brak certyfikacji zapewniających stabilność systemu, a do tego niekorzystna dla klienta polityka gwarancyjna i serwisowa - to wszystko sprawia, że MacBook jest dobrym sprzętem konsumenckim, ale nie powinien być notebookiem, na którym opieramy swoją działalność zawodową.

A już na pewno nie w tej cenie…

Biorąc pod uwagę cenę zakupu, eksploatacji, serwisowania, a nawet akcesoriów do sprzętu - wszystko to każe użyć sformułowania “niewart swojej ceny”.

Czy warto zatem przepłacać za markę, podczas gdy jakość jest znacznie tańsza? Ostateczne rozstrzygnięcie tego sporu zostawiamy Wam.

Komentarze do wpisu (1)

21 lutego 2023

maczek kusi, żeby raz w życiu wywalić kase w błoto i poczuć na sobie ten swoisty brud przepychu. to jak podcieranie się banknotami lub palenie pieniędzy na oczach biednych ludzi. podobne uczucie. rozum jednak podpowiada: wszystko, byle nie apple

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium