Licencjonowanie Microsoft Windows Server

0

Licencjonowanie Microsoft Windows Server

Gdy wybór wymarzonego serwera do firmy mamy już za sobą, na horyzoncie pojawia się następne wyzwanie - system operacyjny. W tym wpisie skupimy się na licencjonowaniu, a także odpowiemy na najczęściej zadawane pytania klientów, dotyczące jednego z najbardziej popularnych systemów operacyjnych - Microsoft Windows Server.

Microsoft Server DELL

Czy w ogóle potrzebuję Windows Server?

Zanim przejdziemy do konkretów związanych z licencjonowaniem Windows Server oraz rozważaniem dotyczącym, która wersja będzie dla nas najlepszym wyborem, warto się zastanowić czy w ogóle potrzebujemy takiego systemu operacyjnego? W końcu na rynku dostępne są też w pełni darmowe alternatywy, chociażby jedna z wielu dostępnych dystrybucji Linuxa. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie podstawowych pytań, które powinny pomóc wyborze przyszłemu administratorowi systemu.
Potrzebuję Windows Server
- moje oprogramowanie jest kompatybilne tylko z systemem Windows (np. Subiekt GT, Comarch ERP)
- moje oprogramowanie wymaga do autoryzacji Windows/Active Directory
- chcę korzystać z usługi zdalnego pulpitu (RDS)
- zależy mi na łatwym w obsłudze interfejsie graficznym do którego jestem przyzwyczajony
W sumie, dlaczego nie Linux!
- konfiguracja i zarządzanie serwerem z poziomu konsoli nie jest dla mnie problemem
- moje oprogramowanie jest kompatybilne z Linuxem
- serwer który wybrałem oraz wszystkie jego komponenty posiadają wsparcie i sterowniki kompatybilne z Linuxem
- wolę otwarte rozwiązania (open source)
- cena całego rozwiązania jest dla mnie ważnym kryterium

Wybór wersji Windows Server

Pierwszym krokiem od którego powinniśmy zacząć będzie wybór wersji Windows Server, mamy trzy możliwości:
windows-server-essentials-standard-datacenter
Windows Server Essentials

Idealnie sprawdzi się w przypadku małych firm, jest obecnie najtańszym rozwiązaniem. Obsługuje do 64 GB RAM oraz do 2 CPU (bez ograniczenia liczby rdzeni). Posiada wbudowane 25 licencji CAL (Client Access License) na użytkownika lub 50 licencji CAL na urządzenie. Nie możemy niestety rozszerzyć tej ilości za pomocą dodatkowych paczek CAL. Nie posiada możliwości uruchomienia usługi pulpitu zdalnego dla użytkowników. Pozwala na dwie równoległe sesje pulpitu zdalnego (wbudowane) przeznaczone wyłącznie do celów administracyjnych. System ten pozwala nam na jedną fizyczną lub wirtualną instalację (w przypadku instalacji wirtualnej, obecna instancja fizyczna może być używana wyłącznie do obsługi i zarządzania instancją wirtualną).
Windows Server Standard

Rozwiązanie najlepsze dla średnich/dużych przedsiębiorstw, jest to najczęściej wybierany system. Obsługuje do 24 TB RAM, brak ograniczeń liczby CPU, licencjonowane są fizyczne rdzenie procesora (standardowa paczka to 16 rdzeni, którą można rozszerzyć). Nie posiada wbudowanych licencji CAL, wszystkie licencje muszą być zakupione osobno. Pozwala na uruchomienie usługi zdalnego pulpitu, każda sesja w ramach zdalnego pulpitu jest licencjonowana osobno. Licencje zdalnego pulpitu, tzw. RDS CAL (Remote Desktop Service Client Access License) są dostępne do zakupu pojedynczo lub w paczkach. Edycja Windows Server Standard pozwala nam na instalację dwóch maszyn wirtualnych, czyli w ramach tej edycji możemy mieć przykładowo: dwie instalacje Windows Server w kontenerach Hyper-V, zainstalowanych na fizycznej instancji Windows Server (służącej wyłącznie do zarządzania instancjami wirtualnymi).
Windows Server Datacenter

Przeznaczony głównie dla dużych przedsiębiorstw lub firm, które swoją infrastrukturę opierają na maszynach wirtualnych. Licencjonowanie wersji Datacenter działa identycznie jak w przypadku wersji Standard, wyjątkiem są tutaj maszyny wirtualne których liczba jest nieograniczona. Warto też dodać, że względem wersji Standard, edycja Datacenter posiada również dwie dodatkowe funkcje Software Defined networking oraz Shielded Virtual Machines.
men-headache

Typy licencjonowania

Jeżeli wybór odpowiedniej edycji systemu mamy już za sobą musimy pochylić się nad kolejną kwestią - typie licencjonowania.

OEM ang. Original Equipment Manufacturer (np. ROK - Reseller Option Kit) - jest to edycja sprzedawana przez producenta serwera (np. DELL, HP, SuperMicro) lub resellerów. Licencja ta jest nie przenaszalna, jest ona ściśle związana ze sprzętem na którym jest instalowana. Producenci tacy jak DELL oraz HP na prawach OEM oferują wszystkie edycje Windows Server, paczki CAL a także paczki RDS CAL. Trzeba jednak zaznaczyć że wersja ROK od HP będzie kompatybilna wyłącznie z serwerami HP, analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku innych producentów. Systemy operacyjne na licencji OEM ROK dostarczane są w postaci kartonika z naklejką COA na której znajduje się klucz licencyjny, tego typu licencje są dużo bardziej atrakcyjne cenowo względem licencji OLP.

OLP ang. Open License Agreement - jest to edycja sprzedawana przez resellerów Microsoft oraz dystrybucje, jest ona aktywowana i przypisywana do konta organizacji w Microsoft VLSC. Licencje te są przenaszalne, możemy więc w każdym momencie przypisać taką licencję do innego sprzętu. Licencje OLP nie są ograniczone do danej marki sprzętu. W tym typie licencjonowania mamy podział na trzy podgrupy licencji: Academic (dla szkół, uczelni), Goverment (instytucji rządowych), Commercial (firm prywatnych). Ceny tego typu licencji są zróżnicowane w zależności od danej podgrupy, są one jednak zawsze wyższe niż w przypadku licencji OEM.

Kilka słów o licencjach CAL

Jak wyżej wspominaliśmy, w przypadku wersji Standard oraz Datacenter do prawidłowego zalicencjonowania systemu potrzebne są licencje Client Access License (CAL). Licencje te są wymagane na każdego użytkownika (user CAL) lub każde urządzenie (device CAL) które korzysta z zasobów udostępnianych przez serwer (np. FTP, serwer wydruku lub Active Directory). W zależności od wyboru typu licencjonowania otrzymujemy certyfikat potwierdzający posiadanie licencji CAL/RDS CAL (OEM) lub są one przypisywane do naszego konta VLSC (OLP).


Chcielibyśmy zaznaczyć że w wersji Standard oraz Datacenter licencje dostępowe nie są wprowadzane w systemie. Microsoft stosuje tutaj tzw. "honesty policy" dając użytkownikom kredyt zaufania na to że korzystający z systemu będzie posiadał odpowiednią ilość licencji dostępowych. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku licencji dostępowych pulpitu zdalnego (RDS CAL), te licencje należy wprowadzić w usłudze Remote Desktop Services.
Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie opisujące jaki typ licencji powinniśmy wybrać:

  • User CAL - wybór tego typu licencji pozwala nam na zalicencjonowanie pojedynczego użytkownika (osobę fizyczną, nie konto w systemie). Licencje te sprawdzą się w momencie gdy dany użytkownik ma dostęp do zasobów zalicencjonowanego serwera z kilku urządzeń (np. komputer, laptop, komórka).
  • Device CAL - licencje na urządzenia pozwalają nam na zalicencjonowanie pojedynczego urządzenia (np. komputer, laptop, drukarka). Ten typ licencji sprawdzi się w sytuacji w której wiele osób korzysta z jednego urządzenia (np. praca w trybie zmianowym).

Pytania i odpowiedzi

Czy licencje user oraz device CAL można mieszać? Tak, oczywiście można korzystać równocześnie z licencji user oraz device CAL.
Czy każdy serwer musi być zalicencjonowany osobnymi licencjami CAL? Nie, licencje CAL zakupujemy dla całej organizacji, jeżeli przykładowo mamy dwa serwery z systemem Windows Server Standard z których korzysta jeden użytkownik to potrzebujemy tylko jednej licencji user CAL.
Kiedy licencje CAL nie są potrzebne? Licencje CAL nie są wymagane w przypadku użytkowników bez autoryzacji mających dostęp do zasobów serwera poprzez internet. Przykładowo może to być strona WWW udostępniana poprzez IIS (Internet information services, usługa pełniąca głównie funkcje serwera HTTP/HTTPS ale również FTP/NNTP/SMTP).
Czy mogę wykorzystać starsze licencje dostępowe CAL? (np. CAL 2016 na Windows Server 2019) Nie, licencje CAL można użyć tylko na wersji systemu takiej samej jak licencja CAL lub starszej. Ta sama zasada tyczy się RDS CAL, w tym przypadku konieczny jest kontakt z infolinią Microsoft i downgrade licencji.
Kiedy edycja Windows Server Datacenter staje się bardziej opłacalna? W momencie gdy w naszym środowisku posiadamy do 8 maszyn wirtualnych licencjonowanie za pomocą osobnych licencji Windows Server Standard jest bardziej opłacalne. Powyżej 8 maszyn wirtualnych warta rozważenia jest edycja Datacenter. Oczywiście należy pamiętać że standardowo licencja Windows Server Datacenter pozwala nam na zalicencjonowanie 16 rdzeni procesora.
Czy jeżeli mój serwer ma sumarycznie 18 rdzeni muszę zakupić dwie licencje Windows Server Standard?Nie, istnieje możliwość zakupu dodatku do głównej licencji Windows Server w postaci licencji na dodatkowe 2 lub 4 rdzenie (tzw. CoreLic, AddLic).

Dowiedz się więcej

Firma DELL przygotowała stronę informacyjną nt. licencjonowania Windows Server OEM oraz SQL Server. Znajdziemy na niej wszelkie niezbędne informacje a także kalkulatory licencji które szybko i łatwo pomogą nam w dobraniu odpowiedniej ilości licencji. Odnośnik do strony, poniżej:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl