Licencjonowanie Microsoft Windows Server

27

Aktualizacja 8-10-2024.

Licencjonowanie Microsoft Windows Server

Gdy wybór wymarzonego serwera do firmy mamy już za sobą, na horyzoncie pojawia się następne wyzwanie - system operacyjny. W tym artykule skupimy się na licencjonowaniu, a także odpowiemy na najczęściej zadawane pytania Klientów, dotyczące jednego z najbardziej popularnych systemów operacyjnych - Microsoft Windows Server.

Oprogramowanie Microsoft i Serwer Dell

Czy w ogóle potrzebuję Windows Server?

Zanim przejdziemy do konkretów związanych z licencjonowaniem Windows Server oraz rozważaniem dotyczącym, która wersja będzie dla nas najlepszym wyborem, warto się zastanowić czy w ogóle potrzebujemy systemu operacyjnego Windows Server? W końcu na rynku dostępne są też w pełni darmowe alternatywy, chociażby jedna z wielu dostępnych dystrybucji Linuxa. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie podstawowych wskazówek, które powinny pomóc wyborze przyszłemu administratorowi systemu serwerowego w organizacji.

Potrzebuję Windows Server gdy..
- moje oprogramowanie jest kompatybilne wyłącznie z systemem Windows (np. Subiekt GT, Comarch ERP, inne)
- moje oprogramowanie wymaga do uwierzytelnienia i autoryzacji Windows oraz Active Directory
- chcę korzystać z usługi zdalnego pulpitu: Remote Desktop Services (RDS)
- zależy mi na łatwym w obsłudze interfejsie graficznym do którego jestem przyzwyczajony
- zależy mi na długim, oficjalnym wsparciu producenta systemu oraz dostępie do szczegółowej dokumentacji technicznej
- jestem administratorem z mniejszym doświadczeniem i potrzebuję oprogramowania możliwie najbardziej "user friendly"
W sumie, dlaczego nie Linux!
- konfiguracja i zarządzanie serwerem z poziomu konsoli nie jest dla mnie problemem
- moje oprogramowanie jest kompatybilne z Linuxem
- serwer który wybrałem oraz wszystkie jego komponenty posiadają wsparcie i sterowniki kompatybilne z Linuxem
- cena całego rozwiązania (system operacyjny + licencje dostępowe) jest dla mnie ważnym kryterium
- wolę otwarte rozwiązania (open source), które w przypadku wykrycia podatności umożliwiają szybszą reakcję i uaktualnienie
- szukam rozwiązania, które ma mniejsze wymagania sprzętowe, aby zmaksymalizować wydajność
- wspieram i stosuję rozwiązania o otwartym kodzie źródłowym

Wybór edycji i wersji Windows Server

Pierwszym krokiem od którego powinniśmy zacząć będzie wybór edycji systemu Microsoft Windows Server, mamy tutaj trzy możliwości:
Windows Server Essentials, Windows Server Standard, Windows Server Datacenter
Windows Server Essentials

Idealnie sprawdzi się w przypadku małych firm, jest obecnie najtańszym, rozwiązaniem serwerowym dostępnym w wersjach 2019 oraz 2022.

Edycja Windows Essentials posiada wbudowane 25 licencji CAL (Client Access License) na użytkownika oraz dodatkowo 50 licencji CAL na urządzenie. Nie można już rozszerzyć tej liczby za pomocą dodatkowych pakietów CAL, co możliwe jest w edycjach Standard i Datacenter. Windows Server Essentials nie posiada także możliwości uruchomienia usługi pulpitu zdalnego dla użytkowników. Pozwala jednak na dwie równoległe sesje RDP (wbudowane), dla użytkowników z uprawnieniami administratora.

System Windows Essentials pozwala nam na jedną fizyczną lub/oraz jedną wirtualną instalację. W przypadku korzystania z instalacji wirtualnej, instancja fizyczna systemu Essentials może być używana wyłącznie do obsługi i zarządzania instancją wirtualną.

Windows Server Standard

Rozwiązanie zaprojektowane dla średnich czy dużych przedsiębiorstw i jednocześnie najczęściej wybierany system serwerowy Windows.

Edycja Windows Server Standard nie posiada wbudowanych licencji CAL, wszystkie licencje muszą zostać zakupione osobno. Pozwala na uruchomienie usługi zdalnego pulpitu dla każdego z użytkowników oraz administratorów (dwie wbudowane licencje dostępowe do celów administracyjnych). Każda sesja w ramach zdalnego pulpitu jest licencjonowana osobno za pomocą CAL RDS i wymaga ponadto podstawowej licencji CAL.

W ramach tej edycji możemy mieć przykładowo: dwie instalacje Windows Server Standard w kontenerach Hyper-V, uruchomionych na fizycznej instalacji Windows Server Standard, ale służącej wyłącznie do zarządzania tymi instancjami wirtualnymi.

Windows Server Datacenter

Przeznaczony głównie dla większych i dużych przedsiębiorstw lub firm, które swoją infrastrukturę opierają na maszynach wirtualnych. Licencjonowanie edycji Windows Server Datacenter działa niemal identycznie jak w przypadku wersji Standard, oparte jest na licencjach na fizyczne rdzenie procesora oraz licencjach dostępowych CAL. 

Jest jednak pewna różnica, polegająca na tym, że liczba maszyn wirtualnych w Windows Server Datacenter jest nieograniczona. Ograniczona jest jednak liczba fizycznych rdzeni procesora lub procesorów (do 16) w przypadku standardowej licencji. W przypadku Windows Server Datacenter, tak jak w Windows Server Standard obowiązuje zasada, że należy posiadać licencje na minimum 8 rdzeni na procesor lub minimum 16 rdzeni na serwer.

 

Jak wybrać wybrać wersję Windows Server

Windows Server Essentials 2019 - ograniczenia

W przypadku systemu Windows Server Essentials musimy być świadomi pewnych ograniczeń w zakresie licencjonowania:

  • Windows Server 2019 Essentials obsługuje do 64 GB pamięci RAM oraz maksymalnie dwa procesory (bez ograniczenia liczby fizycznych rdzeni).
  • Windows Server Essentials posiada wbudowane 25 licencji CAL (Client Access License) na użytkowników oraz 50 licencji CAL na urządzenia. Nie można rozszerzyć liczby licencji CAL za pomocą dodatkowych pakietów licencji.
  • W przypadku systemu Essentials nie ma możliwości uruchomienia usługi pulpitu zdalnego dla użytkowników. Pozwala na dwie równoległe sesje pulpitu zdalnego, przeznaczone do celów administracyjnych.
  • Maszyna z systemem Windows Server Essentials nie może zostać dołączona do istniejącej domeny, nie będąc kontrolerem tej domeny. Jeśli środowisko posiada domenę, Windows Serwer Essentials musi być jej kontrolerem.

Windows Server Essentials 2022 - co zmieniło się w stosunku do wersji Windows Sever 2019?

W systemie Windows Server 2022 Essentials pojawiło się kilka istotnych zmian w zakresie licencjonowania, w stosunku do poprzednich wersji Essentials:

  • W przypadku Windows Server 2022 Essentials występuje ograniczenie do jednego procesora oraz 10 fizycznych rdzeni.
  • Windows Server 2022 Essentials nie można nabyć jako licencji elektronicznej tzw. Perpetual License w programie Microsoft Cloud Solution Provider (CSP).
  • Zniknęła również możliwości nabycia licencji OEM dla Windows Server 2022 Essentials od Microsoft. Taką licencję można nabyć jedynie od dostawców sprzętu np. Dell EMC, HPE, Lenovo wraz z serwerem, lub tzw. ROK (Reseller Option Kit) przeznaczony wyłącznie do serwerów danego producenta (BIOS lock). Więcej informacji na temat typów licencji znajduje się w kolejnym rozdziale.
  • System Windows Server 2022 Essentials nie posiada osobnego obrazu .iso instalatora. Instaluje się go jako Windows Serwer 2022 Standard oraz aktywuje kluczem licencyjnym Windows Server Essentials 2022 z naklejki COA.
  • W przypadku Windows Server 2022 Essentials ograniczenie wielkości pamięci RAM nie zostało oficjalnie opublikowane. W poprzednich wersjach Windows Server Essentials system nie obsłużył więcej niż 64 GB pamięci RAM (zainstalowana fizycznie większa pamięć niż 64 GB nie była wykorzystywana przez system). W przypadku Windows Server 2022 Essentials, ograniczenie wielkości RAM to 128 GB. Większa pojemność będzie również widoczna w systemie, ale nie będzie to zgodne z warunkami licencji Windows Server 2022 Essentials.

Windows Server Essentials 2025 - czy będzie dostępny?

W momencie pisania tego fragmentu tekstu Windows Server 2025 jest w wersji "Preview" i nie ma do tej pory (październik 2024) oficjalnej informacji Microsoft, czy edycja Windows Server 2025 będzie nadal dostępna.

Windows Server Standard - czy będzie optymalny?

  • Windows Standard obsługuje do 24 TB RAM dla wersji Windows Server 2019 oraz do 48 TB RAM w przypadku Windows Server 2022.
  • Windows Server Standard nie posiada ograniczeń liczby CPU, licencjonowane są jednak fizyczne rdzenie procesora (lub procesorów, jeśli jest ich w serwerze więcej). Standardowa licencja obejmuje do 16 rdzeni, ale można liczbę rdzeni rozszerzyć za pomocą dodatkowych pakietów licencji. Jeśli serwer posiada mniej niż 16 rdzeni oraz nie więcej jak dwa procesory, wystarczy zakupić licencję Windows Server Standard na 16 rdzeni (16-core). Obowiązuje tutaj zasada: min. 8 rdzeni na procesor oraz min. 16 rdzeni na serwer.
  • Jedna, standardowa licencja Windows Server Standard pozwala na instalację systemów w dwóch środowiskach wirtualnych (na serwerze do 16 fizycznych rdzeni procesorów).
  • Licencje zdalnego pulpitu dla Windows Server Standard lub Datacenter, tzw. RDS CAL (Remote Desktop Service Client Access License) dostępne są pojedynczo lub w pakietach.
  • Każdy uwierzytelniony użytkownik lub urządzenie, które korzysta z zasobów serwera wymaga licencji dostępowej CAL.

Windows Server Datacenter - maksimum możliwości

Licencjonowanie rdzeni działa identycznie jak w Windows Server Standard, tzn. jeżeli serwer posiada 18 rdzeni oraz nie więcej jak dwa procesory, to można dokupić do standardowej licencji na 16 rdzeni, pakiet na dwa dodatkowe rdzenie (ceny pakietów na dwa rdzenie różnią się dla wersji STD oraz Datacenter). Jeśli mamy 20 rdzeni to do postawowej licencji należy dokupić dwa pakiety na dwa rdzenie. Jeżeli nasz serwer posiada 32 rdzenie, to najlepiej dokupić dodatkową licencję Windows Server (Standard lub Datacenter) 16-core.

Warto też dodać, że względem wersji Standard, edycja Windows Server Datacenter posiada dwie dodatkowe funkcje: Software Defined networking oraz Shielded Virtual Machines.

Zapraszamy do sprawdzenia na stronie producenta Microsoft nt. szczegółowych informacji dotyczących różnic fukcjonalności pomiędzy systemami Windows Server 2022.

Typy licencjonowania

Jeżeli wybór odpowiedniej edycji systemu mamy już za sobą musimy pochylić się nad kolejną kwestią - typem licencjonowania.

OEM ang. Original Equipment Manufacturer (np. ROK - Reseller Option Kit) - jest to edycja sprzedawana przez producenta serwera (np. DELL, HP, SuperMicro) lub resellerów. Licencja ta jest nie przenaszalna, jest ona ściśle związana ze sprzętem na którym jest instalowana. Producenci tacy jak DELL oraz HP na prawach OEM oferują wszystkie edycje Windows Server, paczki CAL a także paczki RDS CAL. Trzeba jednak zaznaczyć że wersja ROK od HP będzie kompatybilna wyłącznie z serwerami HP, analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku innych producentów. Systemy operacyjne na licencji OEM ROK dostarczane są w postaci kartonika z naklejką COA na której znajduje się klucz licencyjny, tego typu licencje są dużo bardziej atrakcyjne cenowo względem licencji OLP.

OLP ang. Open License Agreement (program Microsoft OPEN został zakończony 31.12.2021) - jest to edycja sprzedawana przez resellerów Microsoft oraz dystrybucje, jest ona aktywowana i przypisywana do konta organizacji w Microsoft VLSC. Licencje te są przenaszalne, możemy więc w każdym momencie przypisać taką licencję do innego sprzętu. Licencje OLP nie są ograniczone do danej marki sprzętu. W tym typie licencjonowania mamy podział na trzy podgrupy licencji: Academic (dla szkół, uczelni), Goverment (instytucji rządowych), Commercial (firm prywatnych). Ceny tego typu licencji są zróżnicowane w zależności od danej podgrupy, są one jednak zawsze wyższe niż w przypadku licencji OEM.

CSP ang. Cloud Solution Provider - w ramach tego programu prowadzona jest sprzedaż licencji Microsoft Perpetual Software (licencje wieczyste) oraz Microsoft Software Subscriptions (subskrypcje), zakupione w ten sposób licencje przypisywane są do konta organizacji w Microsoft 365 Admin Center. Ten typ licencjonowania posiada podział taki sam jak w przypadku OLP (trzy grupy klientów: Academic, Commercial oraz Goverment). Oferowane licencje są przenaszalne, ich cena jest porównywalna do licencji oferowanych w programie Microsoft OPEN.

Kilka słów o licencjach CAL

Jak wyżej wspominaliśmy, w przypadku wersji Standard oraz Datacenter do prawidłowego zalicencjonowania systemu potrzebne są licencje Client Access License (CAL). Licencje te są wymagane na każdego użytkownika (user CAL) lub każde urządzenie (device CAL) które korzysta z zasobów udostępnianych przez serwer (np. FTP, serwer wydruku lub Active Directory). W zależności od wyboru typu licencjonowania otrzymujemy certyfikat potwierdzający posiadanie licencji CAL/RDS CAL (OEM) lub są one przypisywane do naszego konta VLSC (OLP).


Chcielibyśmy zaznaczyć że w wersji Standard oraz Datacenter licencje dostępowe nie są wprowadzane w systemie. Microsoft stosuje tutaj tzw. "honesty policy" dając użytkownikom kredyt zaufania na to że korzystający z systemu będzie posiadał odpowiednią ilość licencji dostępowych. Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku licencji dostępowych pulpitu zdalnego (RDS CAL), te licencje należy wprowadzić w usłudze Remote Desktop Services.
Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie opisujące jaki typ licencji powinniśmy wybrać:

  • User CAL - wybór tego typu licencji pozwala nam na zalicencjonowanie pojedynczego użytkownika (osobę fizyczną, nie konto w systemie). Licencje te sprawdzą się w momencie gdy dany użytkownik ma dostęp do zasobów zalicencjonowanego serwera z kilku urządzeń (np. komputer, laptop, komórka).
  • Device CAL - licencje na urządzenia pozwalają nam na zalicencjonowanie pojedynczego urządzenia (np. komputer, laptop, drukarka). Ten typ licencji sprawdzi się w sytuacji w której wiele osób korzysta z jednego urządzenia (np. praca w trybie zmianowym).

Pytania i odpowiedzi

Czy licencje user oraz device CAL można mieszać? Tak, oczywiście można korzystać równocześnie z licencji user oraz device CAL.
Czy każdy serwer musi być zalicencjonowany osobnymi licencjami CAL? Nie, licencje CAL zakupujemy dla całej organizacji, jeżeli przykładowo mamy dwa serwery z systemem Windows Server Standard z których korzysta jeden użytkownik to potrzebujemy tylko jednej licencji user CAL.
Kiedy licencje CAL nie są potrzebne? Licencje CAL nie są wymagane w przypadku użytkowników bez autoryzacji mających dostęp do zasobów serwera poprzez internet. Przykładowo może to być strona WWW udostępniana poprzez IIS (Internet information services, usługa pełniąca głównie funkcje serwera HTTP/HTTPS ale również FTP/NNTP/SMTP).
Czy mogę wykorzystać starsze licencje dostępowe CAL? (np. CAL 2016 na Windows Server 2019) Nie, licencje CAL można użyć tylko na wersji systemu takiej samej jak licencja CAL lub starszej. Ta sama zasada tyczy się RDS CAL, w tym przypadku konieczny jest kontakt z infolinią Microsoft i downgrade licencji.
Czy jeżeli mój serwer posiada sumarycznie 18 rdzeni fizycznych, muszę zakupić dwie licencje Windows Server Standard?Nie, istnieje możliwość zakupu dodatkowego pakietu rdzeni do głównej licencji Windows Server, na dodatkowe dwa (lub wielokrotność 2) rdzeni tzw. CoreLic, AddLic dla systemu Windows Server Standard.
Jakie i ile licencji Windows Server jest wymaganych, aby uruchomić cztery środowiska wirtualne z systemem Windows Server Standard na serwerze z procesorem 12 rdzeniowym?Należy zakupić dwie licencje Windows Server Standard 16-core.
Jakie licencje muszę posiadać aby na serwerze 16 rdzeniowym (dwa procesory) uruchomić dwa środowiska wirtualne z Windows Server StandardKażda licencja Windows Server Standard daje możliwość uruchomienia do dwóch maszyn wirtualnych. W tym przypadku należy zatem skupić się na liczbie rdzeni. Zgodnie z zasadą: min. 8 rdzeni na procesor oraz min. 16 rdzeni na serwer optymalnie będzie zakupić jedną licencje Windows Server Standard 16-core.
Jakie licencje muszę posiadać aby na serwerze 16 rdzeniowym (cztery procesory) uruchomić dwa środowiska wirtualne z Windows Server Standard Zgodnie z zasadą: min. 8 rdzeni na procesor oraz min. 16 rdzeni na serwer, musimy zalicencjonować 4x8 rdzeni, należy zakupić dwie licencje Windows Server Standard 16-core. Zatem licencja na serwer posiadający łącznie 16 rdzeni oraz 4 procesory, będzie dwa razy droższa niż dla serwera posiadającego 16 rdzeni oraz maksymalnie dwa procesory.
Czy jeżeli mój serwer posiada sumarycznie 20 rdzeni fizycznych, muszę zakupić dwie licencje Windows Server Datacenter?Nie, istnieje możliwość zakupu dodatkowego pakietu rdzeni do głównej licencji Windows Server, na dodatkowe 4 rdzenie tzw. CoreLic, AddLic dla systemu Windows Server Datacenter.
Kiedy edycja Windows Server Datacenter staje się bardziej opłacalna? W momencie gdy w naszym środowisku posiadamy do 8 maszyn wirtualnych licencjonowanie za pomocą osobnych licencji Windows Server Standard jest bardziej opłacalne. Powyżej 8 maszyn wirtualnych warta rozważenia jest edycja Datacenter. Oczywiście należy pamiętać że standardowo licencja Windows Server Datacenter pozwala nam na zalicencjonowanie 16 rdzeni procesora.

Dowiedz się więcej

Najsolidniejszym oraz najpewniejszym źródłem informacji w temacie licencjonowania Microsoft są warunki licencjonowania. Poniżej umieszczamy odnośniki do warunków licencjonowania opublikowanych na stronach Microsoft dla produktów oraz usług opisanych w niniejszym artykule:

Komentarze do wpisu (27)

20 czerwca 2022

Czy wiadomo Wam może coś więcej o wersji Windows Server Essentials 2022. Kupiłem ROK Dell-a Essentials a on instaluje się jako Standard co lepsze aktywował się, ale nie wiem czy to jest zgodne z licencją??

5 lipca 2022

Tak, to jest prawidłowe. W Windows Server 2022 nie ma osobnego .iso dla wersji Essentials. Instaluje się jako Windows Server Standard, natomiast aktywuje się kluczem z naklejki COA dla Windows Server Essentials. Informacje o tym Microsoft zawarł m.in. tutaj: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server-essentials/get-started/get-started

16 września 2022

Strasznie to skomplikowane. Czy mając licencję przykładowo na Win 2008 R2 Std mogę postawić rolę hyper v, a na niej kontroler ADDC wykorzystując tę samą licencję? I drugie pytanie: Czy Przykładowo jeżeli mam na fizycznej maszynie wyżej wspomniany 2008 R2 Std i na nim utworzone profile użytkowników na potrzeby zdalnego pulpitu to czy muszę na każdy komputer (końcówkę) dokupić CAL pomimo tego, że sama końcówka posiada lic. na preinstalowany Windows 10 Pro OEM? Dziękuję, pozdrawiam

10 października 2022

serwer ma 2 procesory po 8 rdzeni. Potrzebuje postawić 8 maszyn wirtualnych. Czyli co? Jedna licencja na Serwer 2019 Standard 16 core (2 maszyny wirtualne ) i 3 licencje standard 2 core ( 6 maszyn wirtualnych)

11 października 2022

@Szymon, dla Win 2008 R2 Std. jest nieco inaczej niż dla wersji 2012 std. i nowszych, jeśli chodzi o zasady dla wirtualizacji. Dla 2008 R2 Std. możesz mieć w ramach pojedynczej licencji: Host + 1 VM natomiast dla nowszych wersji: Host + 1 VM lub Host (wyłącznie do zarządzania i konserwacji wirtualnych instancji) + 2 VM. Każda końcówka korzystająca z "zasobów serwera" powinna posiadać licencję Windows Server CAL. Tutaj można posiadać licencję na "urządzenie" (np. w przypadku pracy zmianowej)lub "użytkownika", w zależności od tego co jest optymalne. Licencje User CAL oraz Device CAL można mieszać w ramach orgaznizacji.

11 października 2022

@Jack, pojedyncza licencja WS 2019 Standard 16-core w Twoim przypadku wystarczy dla dwóch procesorów po 8 rdzeni każdy. W ramach takiej licencji masz prawo do dwóch VM . Jeśli potrzebujesz na tym serwerze 8 VM powinienieć zakupić cztery licencje WS 2019 Standard 16-core. Pakiety 2-core dla Windows Server same w sobie nie są licencją. Można je wykorzystać tylko w przypadku gdy podstawowa licencja 16-core nie wystarcza na "pokrycie" wszystkich fizycznych rdzeni w sewerze. Dokupienie pakietów 2-core nie zmienia jednak liczby mozliwych do uruchomienia VM, których liczba dla Windows Server Std. jest równa dwa.

8 lutego 2023

W licencjonowaniu jest taki punkt Replika magazynu i dla wersji standard 2022 taki dopisek: Licencja na edycję Windows Server Standard jest ograniczona do jednego woluminu repliki magazynu o rozmiarze do 2 TB. Co to znaczy? Chcialbym kupic blizniacze serwery, 1 na ktorym bedzie hypervisor i 2 maszyny wirtualne i drugi jako backup na repliki tych maszyn. Jakie licencje potrzebuje na ten drugi? Dodatkowe pytanie co jesli na jednej maszynie bede miec sql server standard i bede musial odpalic go z repliki jak bedzie awaria podstawowego serwera, czy na nim musze miec osobna licencje na sql? Czy cale sql rowniez sa dla calej organizacji a nie na poszczegolna maszyne?

5 kwietnia 2023

Czy używającej jednej licencji Windows Serwer 2022 Datacenter: 1. Mam 4 serwery fizyczne każdy z nich ma 1 procesor 16 rdzeniowy 2. zainstaluje na nich proxmoxa Mogę postawić na nich po 4x Windows Serwer 2022 (łącznie będzie 16 Windowsów)?

24 maja 2023

Coś tu nie gra: Sam Microsoft na swojej stronie napisał: Licencjonowanie w modelu na rdzeń W modelu licencjonowania na rdzeń, gdy oprogramowanie serwerowe działa w fizycznym środowisku systemu operacyjnego, należy zapewnić licencje dla wszystkich fizycznych rdzeni serwera. Aby określić liczbę wymaganych licencji na rdzeń, należy policzyć wszystkie fizyczne rdzenie każdego procesora w serwerze, po czym pomnożyć tę liczbę przez odpowiedni współczynnik rdzeni (core factor). Nie trzeba kupować dodatkowych licencji CAL. Same licencje CAL są wymagane, gdy mamy integrację z domeną AD - a tutaj w ogóle wynika z powyższego, że brak takiej potrzeby, gdy przyjmiemy licencjonowanie na rdzenie procesora - więc pytanie - czy firmy sprzedające soft naciągają, czy sam MS nie wie jak to rozwiązać ? https://www.microsoft.com/pl-pl/licensing/product-licensing/client-access-license > Michał dobrze kombinujesz - wirtualizacja pomaga, ale zdaje się przy zakupie 1 fizycznej licencji masz możliwość uruchomienia 2 instancji wirtualnych.

24 czerwca 2023

Witam. Jak w Windows Server 2019 Datacenter dodać (w systemie, czyli jak zainstalować) licencję na dodatkowych 16 rdzeni. Każdy chce produkt sprzedać a nikt nie wie jak to zainstalować

11 lipca 2023

@Michał, jeśli posiadasz 4 serwery fizyczne (każdy ma 16 rdzeni w jednym procesorze) to najlepiej wykorzystać pojedyncze licencje WS Standard na każdym z nich. W takim przypadku masz prawo do dwóch maszyn wirtualnych na każdym z serwerów. Jeśli potrzebujesz 4x VM na każdym z serwerów, to potrzebujesz na każdej maszynie: 1x podstawowa lic. WS STD (16-core) + 1x dodatkowa licencja WS STD (16-core) Jeśli potrzebujesz 6x VM na każdym z serwerów, to potrzebujesz na każdej maszynie: 1x podstawowa lic. WS STD (16-core) + 2x dodatkowa licencja WS STD (16-core) WS Datacenter (16-core) daje możliwość, na pojedynczym serwerze fizycznym, uruchomienia nieograniczonej liczby VM.

1 września 2023

"Windows Server Essentials - ograniczenia dołączona do istniejącej domeny, nie będąc kontrolerem tej domeny. Jeśli środowisko posiada domenę, Windows Serwer Essentials musi być jej kontrolerem." Czy to ograniczenie oznacza że w przypadku instalacji wirtualnej (kontroler domeny), instancja fizyczna NIE MOŻE być dodana do domeny? Mam instalację fizyczna 9członek domeny) + instalację wirtualną (kontroler domeny) Windows Server Essentials jednak co tydzień (w środę ok godz. 8) instalacja fizyczna zamyka system generując taki log: Proces C:\Windows\system32\silsvc.exe (WIN-4I8DLHTE1S2) zainicjował zamknięcie komputera WIN-4I8DLHTE1S2 w imieniu użytkownika ZARZĄDZANIE NT\SYSTEM z następującej przyczyny: Nie można odnaleźć tytułu dla tej przyczyny Kod przyczyny: 0x2000c Typ zamknięcia systemu: zamknięcie Komentarz: Usługa zgodności licencjonowania spowodowała zamknięcie systemu. Sprawdź zdarzenia dla elementu Microsoft > Windows > Usługa licencjonowania infrastruktury serwera > Operacyjne, aby uzyskać szczegółowe informacje. Szukam przyczyny wyłączania się instalacji fizycznej

7 listopada 2023

Czy mogę wykorzystać jedną licencję WS STD 16-core na serwerze dwurdzeniowym 32 core każdy? Oczywiście z ograniczoną wydajnością np. 2 x 8 core. Czy wykorzystanie kolejnej licencji WS STD 16-core pozwoli mi na konfigurację 2 x 16 core?

25 listopada 2023

Czy jest możliwość aby zainstalować Windows Server 2022 Essential na serwerze HPE ML10gen9 , na którym dotychczas posadowiony był Windows Server 2012?

9 lutego 2024

Witam jestem reslerem sprzetu polisingowego Dell/HP, czy to prawda ze na polisingowy sprzet np. Dell nie mozna zakupic licencji ROK?

9 marca 2024

@Jan, umowa licencyjna MS dla Windows Server mówi, że należy zalicencjonować wszystkie, obecne w serwerze fizyczne rdzenie. Nie ma tutaj znaczenia ile rdzeni będzie wykorzystywanych i czy wyłączymy niektore w BIOS'ie. Jeśli serwer posiada zainstalowane dwa procesory, po 32-core każdy, to potrzebne są łącznie cztery licencje Windows Server 16-core.

9 marca 2024

@Marek, jeśli chodzi o systemy w edycji Essentials, szczególnie dotyczy to wersji 2022, to mogą być one sprzedane wyłącznie z nowym serwerem, którego producent ma umowę z Microsoft (np. Dell, HP, Lenovo itp). Oznacza to, ze nie można wg zapisów licencje Microsoft, kupić takiej licencji do używanego serwera. To co potrzebujesz zrobić to podniesienie wersji Windows i najlepiej jest w takim przypadku skorzystać z programu Microsoft CSP i kupić licencję np. WS Standard. Przypisuje się ona do konta Microsoft organizacji i można ją przenieść na inną maszynę, jeśli byłaby taka potrzeba. Niestety edycja WS 2022 Essentials w programie CSP nie występuje. W wersji 2019, edycja Windows Server Essentials była dostępna w programie Microsoft Open (poprzednik programu CSP), ale pod koniec 2021 roku Microsoft program Open zamknął.

9 marca 2024

@Andrzej, niestety legalnie nie można tego zrobić, ponieważ licencje Dell ROK są przeznaczone do sprzedaży wyłącznie z nowymi serwerami Dell. Do serwerów używanych powinno się kupić licencje Microsoft CSP, ale w tym programie edycji Essentials niestety nie ma. Zobacz też moją odpowiedź na pytanie Marka.

12 marca 2024

fajny post przydatny

15 marca 2024

Czy licencję ROK do nowego serwera można nabyć też po jakimś określonym czasie? Czy jedynie przy zakupie nowego serwera?

24 marca 2024

@Andrzej Z, dziękujemy.

24 marca 2024

@Piotrek, licencję na system operacyjny typu ROK powinno się nabyć razem z fabrycznie nowym serwerem. Ewentualnie dokupić niedługo (nie ma precyzyjnego terminu) po zakupie serwera. W przypadku Windows Server Standard, jest jednak możliwość dokupienia licencji np. na dodatkowe maszyny wirtualne lub rdzenie procesora, także do używanego serwera, w cenie zbliżonej do licencji ROK. Warunkiem jest jednak to, że serwer został zakupiony z podstawową licencja Windows Server ROK.

29 września 2024

Ciekawy artykuł i dyskusja pod nim. Zastanawiam się nad taką kwestią... Według zapisów licencji MS Windows Server Essentials 2022, w przypadku roli Hymer-V, hosta mogę używać wyłącznie do tej roli. Czyli, choć nie mogę technicznie usunąć roli serwera plików, to nie wolno mi tej roli używać? A zatem, czy mogę dokupić drugą licencję Essentials 2022 na ten sam serwer i wtedy będzie to legalnie bo będę mieć pokrycie czy jest gdzieś zapis, że nie mogę mieć dwóch licencji ROK na jednym serwerze? No i drugi temat, to czy jak sobie zwirtualizuję system stanowiskowy 10 czy 11, to mogę się do niego łączyć zdalnie jak user, bez posiadania licencji RDP CAL? Czy na pulpit to już nawet w Essentials muszę mieć CALe?

9 października 2024

@Marian, dziękujemy za opinię. Zgadza się, w przypadku wykorzystania obu instalacji (tzw. wystąpień) Windows Server Essentials (fizyczna - do zarządzania Hyper-V oraz wirtualna), nie wolno korzystać z innych usług niż do zarządzanie środowiskiem wirtualnym. Używanie roli serwera plików, nawet jeśli jest włączona, jest niezgodne z licencją. Warunki licencjonowania Windows Server można znaleźć tutaj: www.microsoft.com/pl-pl/useterms | Czy można dokupić dodatkową licencję WS Essentials i zainstalować ją na tym samym serwerze? Niestety nie, na str. 10 dokumentu komputerydlafirm.pl//userdata/public/assets/product-docs/windows-server-2022-essentials-oem-useterms-polish.pdf jest zapis, który mówi o możliwym jednym wystąpieniu Essentials. Nie ma natomiast ograniczenia aby uruchomić np. dodatkowe systemy Linux korzystając z Hyper-V | Co do połączeń RDP, to z Windows 10/11 do WS Essentials można połączyć się zdalnie ale wyłącznie jako administrator (wbudowana licencja). Windows Server Essentials nie przewiduje połączeń RDP dla użytkowników i nie można takiej licencji dokupić.

9 października 2024

@Grzegorz Nowak, dodatkowej licencji Windows Server nie instalujemy. Trzymamy ją jako dowód prawidłowego zalicencjonowania naszego serwera. Licencje dodatkowe (tzw. Additional License ROK) są właśnie przeznaczone do tego, aby albo rozszerzyć liczbę rdzeni o kolejne, albo powiększyć liczbę możliwych maszyn wirtualnych (nie ma zastosowania do edycji Datacenter, ale dla edycji Standard ma sens). Jako ciekawostka, licencje dodatkowe nie posiadają nawet klucza licencyjnego. Dokupienie licencji dodatkowej jest możliwe, jeśli wcześniej serwer został zakupiony z licencję OEM/ROK.

4 listopada 2024

Serwer: 2 procesory 16 rdzeniowe Licencje: 2x Win Serv 2022 OEM Ile wirtualnych maszyn mogę uruchomić - 2 czy 4? Limt VM dotyczy również maszyn z systemem innym niż Win?

24 listopada 2024

Czy mogę zainstalować Windows Server 2022 Essentials na 4-rdzeniowej maszynie wirtualnej (VMware ESXi) na hoście z 1 procesorem 20-rdzeniowym?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium