Porównanie typów licencji Microsoft: OEM, BOX, ROK (Reseller Option Kit)
Temat typów licencji Microsoft, różnic pomiędzy nimi oraz ich odpowiedniego dopasowania do serwera, komputera stacjonarnego czy laptopa (jeśli nie posiadają fabrycznych licencji) pojawia się dość często. Chcielibyśmy zatem w skrócie przybliżyć najważniejsze różnice oraz podobieństwa dla tych trzech typów licencji.
Licencje Windows OEM, BOX oraz ROK (Reseller Option Kit) różnią się między sobą głównie w zakresie elastyczności instalacji, przeznaczenia oraz wsparcia technicznego. Oto główne różnice:
1. Licencje typu OEM (Original Equipment Manufacturer):
- Przeznaczenie: Wykorzystywana przez producentów sprzętu (np. Dell, HP, Lenovo, Fujitsu itp.) lub tzw. System Builderów w przypadku nowego sprzętu komputerowego lub serwerowego.
- Elastyczność (przypisanie do urządzenia): Przypisana do konkretnego urządzenie i nie można jej przenieść na inne, dopuszczalna jest np. wymiana płyty głównej w ramach gwarancji.
- Wsparcie techniczne: Zapewniane przez producenta sprzętu lub System Buildera, nie przez Microsoft.
- Nośnik systemu: Z dołączonym nośnikiem lub brak dołączonego nośnika. Możliwe umieszczenie klucza licencji w BIOS lub na naklejce COA na obudowie urządzenia. Wymagana jest preinstalacja systemu operacyjnego na sprzedawanym sprzęcie.
- Cena: Niższa niż w przypadku wersji BOX, porównywalna do licencji ROK.
2. Licencje typu BOX (Retail):
- Przeznaczenie: Może być zakupiona oddzielnie, w dowolnym momencie i zainstalowana na dowolnym sprzęcie komputerowym, spełniającym wymagania i podlegający ograniczeniom zgodnie z zapisami licencji. Np. licencja serwerowa Window Server 2019 Essentials, może być zainstalowana na urządzeniu, które posiada nie więcej niż dwa procesory oraz maksymalnie 64 GB pamięci RAM.
- Elastyczność (brak przypisania do urządzenia): Licencję BOX można przenosić między komputerami, pod warunkiem, że jest ona usunięta z poprzedniego urządzenia. Można ją również odsprzedać, przy spełnieniu identycznego warunku.
- Wsparcie techniczne: Zapewniane bezpośrednio przez Microsoft.
- Nośnik systemu: Zwykle dostarczana z fizycznym nośnikiem instalacyjnym (np. DVD lub USB).
- Cena: Wyższa niż licencja OEM, ze względu na większą elastyczność i wsparcie techniczne Producenta.
3. Licencja ROK (Reseller Option Kit):
- Przeznaczenie: Oferowana przez sprzedawców, najczęściej w połączeniu z serwerami (często używana z systemami Windows Server). Edycja systemu (np. Essentials, Standard czy DataCenter) jest dostosowana przez sprzedawcę do specyfikacji serwera oraz wymagań oprogramowania Klienta. Licencje typu ROK przeznaczone są do sprzedaży wyłącznie z nowymi serwerami określonej marki (Dell, HPE, Fujitsu itp).
- Elastyczność (przypisanie do urządzenia): Podobnie jak w przypadku OEM, licencja ROK jest przypisana do konkretnego urządzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do licencji typu ROK zostanie dokupione Software Assurance (SA) - można to zrobić do 90 dni. W takim przypadku licencja może zostać przeniesiona na inne urządzenie.
Software Assurance zapewnia dodatkowe korzyści, takie jak: aktualizacje do nowszych wersji systemu, dostęp do narzędzi wdrażania, szkolenia, oraz wsparcie techniczne. - Wsparcie techniczne: Zapewniane przez sprzedawcę sprzętu lub partnera handlowego, nie przez Microsoft.
- Nośnik systemu: Zazwyczaj dostarczana z nośnikiem instalacyjnym (DVD/USB), często także z dodatkowymi opcjami i narzędziami dostarczonymi przez sprzedawcę.
- Cena: Porównywalna do licencji OEM.
Podsumowanie głównych cech trzech typów licencji systemów operacyjnych Microsoft:
- Licencja OEM: najtańsza, przypisana do jednego, nowego urządzenia, brak możliwości przeniesienia, wsparcie od producenta sprzętu.
- Licencja BOX: droższa, elastyczna pod względem przeniesienia na inne urządzenie, wsparcie techniczne bezpośrednio od Microsoft.
- Licencja ROK: przeznaczona przede wszystkim do serwerów (nowych), przypisana do konkretnego urządzenia, wsparcie zapewnia sprzedawca.
Każda z wymienionych licencji ma swoje specyficzne i optymalne zastosowania. Wybór typu licencji zależy od potrzeb użytkownika oraz rodzaju sprzętu, na którym ma zostać zainstalowana.
Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami, chętnie pomożemy wybrać odpowiednie oprogramowanie do zastosowania oraz urządzenia!
Polecamy również lekturę naszego wpisu dotyczącego, dość szczegółowo, licencjonowania Microsoft Windows Server.